Gjenden katër trupat e fëmijëve në bregdetin libian

Afrika

Gjenden katër trupat e fëmijëve në bregdetin libian

Më: 16 dhjetor 2020 Në ora: 21:54
Foto

Gjysmëhëna e Kuqe Libiane tha se trupat e katër fëmijëve të moshës midis pesë dhe 10 vjeç ishin gjetur në bregun perëndimor të kryeqytetit Tripoli të Mërkurën pasi një anije migrantësh u fundos, shkruan France24.

"Ne u informuam (të mërkurën) për një anije që po fundosej në detin e lartë me 30 persona në bord" në zonën Zawiya, tha për AFP-në Hassan Mokhtar al-Bey i Gjysmëhënës së Kuqe.

Ai tha se punëtorët e shpëtimit zbuluan tre prej trupave pranë Zawiya, rreth 45 kilometra nga Tripoli, dhe i katërti disa kilometra më në perëndim.

Fati i udhëtarëve të tjerë, kombësia e tyre dhe pika e nisjes ishin ende të panjohura.

Libia e shkatërruar nga lufta është bërë një pikë kryesore e nisjes për migrantët, kryesisht nga Afrika nën-Sahariane, duke përpjekur udhëtime sfiduese të vdekjes në Evropë për të ikur nga konflikti dhe varfëria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat