Nigeria voton në kërkim të tranzicionit të parë demokratik

Afrika

Nigeria voton në kërkim të tranzicionit të parë demokratik

Më: 28 dhjetor 2020 Në ora: 00:27
Foto

Niger filloi numërimin e votave të dielën nga zgjedhjet që pritet të çojë në transferimin e parë të kombit të Afrikës Perëndimore midis dy presidentëve të zgjedhur në mënyrë demokratike, raporton Reuters.

Një dorëzim i qetë do të ishte një vend i rrallë i ndritshëm për një vend që ka parë katër grushta shteti që nga fitimi i pavarësisë nga Franca në 1960 dhe është dëmtuar nga varfëria dhe dhuna islamike që ka vrarë qindra civilë dhe ushtarë vetëm vitin e fundit.

Ai gjithashtu do të ishte në kontrast me Bregun e Fildishtë dhe Guinea, presidentët e të cilëve këtë vit përdorën ndryshimet kushtetuese për të zgjatur mandatin e tyre në tre mandate, duke rritur frikën e një prapambetje demokratike në Afrikën Perëndimore.

"Extremelyshtë jashtëzakonisht e rëndësishme për ne sepse ne shihemi si kampion i grushtit të shtetit", tha 50-vjeçari Massaoudou Abdou i cili votoi në një shkollë në qytetin Maradi në jug të Nigerisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat