​Talibanët sulmojnë një stacion ushtarak, të paktën shtatë viktima

Afrika

​Talibanët sulmojnë një stacion ushtarak, të paktën shtatë viktima

Më: 3 maj 2021 Në ora: 17:30
Foto ilustrim

Kryengritësit talibanë sulmuan një stacion ushtarak në provincën afgane të Farah dhe vranë të paktën shtatë ushtarë, thanë sot zyrtarët lokalë.

Në një video-mesazh për mediat, Guvernatori i Farah Taj Mohammad Jahid tha se talibanët hodhën në erë një stacion ushtarak pasi hapën një tunel të gjatë 400 metra nga një shtëpi afër, njoftoi Reuters.

Ai gjithashtu tha se rebelët kapën një ushtar. Nga ana tjetër, dy zyrtarë lokalë të cilët nuk donin të përmendeshin me emër thanë se dhjetëra ushtarë, përfshirë forcat elitare, u vranë në sulm.

Një anëtar i këshillit të provincës, Kayer Mohammad Norzai, tha se rreth 30 njerëz u vranë në sulm dhe se baza ishte në duart e talibanëve.

Zyrtarët thanë se ishte në një shpërthim në kryeqytetin e provincës. 21 persona u plagosën, duke përfshirë pesë fëmijë.

Drejtori i Shëndetit Publik Farah Abdul Jabar Shayek deklaroi se tre të plagosurit janë në gjendje kritike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat