Afrika e Jugut kërkon të vendosë 25,000 trupa për të frenuar trazirat

Afrika

Afrika e Jugut kërkon të vendosë 25,000 trupa për të frenuar trazirat

Më: 15 korrik 2021 Në ora: 11:34
Foto

Afrika e Jugut është vendosur të thërrasë rezervistët për herë të parë për dekada ndërsa ushtria përgatitet të vendosë dhjetëra mijëra ushtarë pas ditëve të plaçkitjes dhe dhunës që kanë kërcënuar furnizimin me ushqim dhe karburant në të gjithë vendin, TheGuardian.

Shtatëdhjetë e dy njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 3,000 njerëz të arrestuar, sipas shifrave zyrtare, që kur ish-presidenti, Jacob Zuma, filloi një burg 15-mujor, duke nxitur protesta që shpejt u kthyen në një valë plaçkitjesh të dyqaneve, qendrave tregtare dhe depove .

Trazirat, të cilat janë shoqëruar me sulme ndaj objekteve të komunikimit, rrugëve dhe infrastrukturës tjetër kritike, kanë qenë kryesisht të kufizuara në provincat e Gauteng dhe KwaZulu-Natal, por kanë goditur mallrat dhe shërbimet rreth Afrikës së Jugut.

Qeveria tha se 208 incidente plaçkitjeje dhe vandalizmi u regjistruan të mërkurën, ndërsa numri i trupave të dislokuar për të forcuar policinë e mbingarkuar u dyfishua në 5,000.

Por ministrja e mbrojtjes, Nosiviwe Mapisa-Nqakula, më vonë i tha parlamentit se ajo kishte "paraqitur një kërkesë për vendosjen e plus-minus 25,000 ushtarë" te presidenti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat