Lufta xhihadiste në Nigeri, shumë persona vriten në Liqenin e Çadit

Afrika

Lufta xhihadiste në Nigeri, shumë persona vriten në Liqenin e Çadit

Më: 28 shtator 2021 Në ora: 23:00
Foto ilustrim

Përleshjet mes dy fraksioneve kryesore xhihadiste të Nigerisë kanë lënë shumë persona të vdekur, duke rritur mundësinë e një konflikti të zgjatur të brendshëm midis dy forcave, thanë të martën për AFP burime civile dhe të sigurisë.

Provinca e Afrikës Perëndimore të Shtetit Islamik ose ISWAP është shfaqur si fraksioni dominues në konfliktin e Nigerisë, veçanërisht pas vdekjes së komandantit rival të Boko Haram, Abubakar Shekau në maj gjatë përleshjeve mes grupeve.

Vdekja e tij shënoi një ndryshim të madh në kryengritjen e rëndë 12-vjeçare që ka lënë 40,000 njerëz të vrarë, por burimet e sigurisë thonë se besnikët e Shekau janë kundërshtuar nga përpjekja e ISWAP për t'u konsoliduar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat