Vdes në moshën 127 vjeçare personi më i vjetër në botë

Afrika

Vdes në moshën 127 vjeçare personi më i vjetër në botë

Më: 30 shtator 2021 Në ora: 23:03
Natabay Tinsiew

Një burrë në Eritrea, Afrikë ka vdekur në moshën 127 vjeçare, ka thënë familja e tij, duke shpresuar se Natabay Tinsiew do të fitojë një vend në Rekordet Botërore Guinness si personi Personi më i vjetër në botë, vdes në moshën 127 vjeçare burri në Afrikë më i vjetër që ka jetuar ndonjëherë.

"Durimi, bujaria dhe një jetë e gëzueshme" ishin sekretet që qëndronin pas tij për një jetë kaq të gjatë", tha nipi i tij Zere Natabay për BBC Tigrinya.

Natabay vdiq paqësisht në fshatin e tij, Azefa.

Nipi i tij tha se të dhënat e kishës, përfshirë certifikatën e tij të lindjes, treguan se ai kishte lindur në vitin 1894, vitin kur u pagëzua, duke e bërë atë 127 vjeç në kohën e vdekjes së tij.

Por familja e Natabay besonte se ai, në fakt, kishte lindur në 1884, por ai u pagëzua 10 vjet më vonë, kur një prift erdhi në fshatin e tyre. Kishte pak priftërinj në atë kohë dhe njerëzit prisnin që ata të vizitonin fshatarët e tyre.

At Mentay, një prift katolik që shërbeu në fshat për shtatë vjet, konfirmoi se të dhënat treguan se Natabay kishte lindur në 1894.

Ai tha se ishte i pranishëm kur fshatarët festuan 120 -vjetorin e tij në 2014.

Zere i tha BBC Tigrinya se ai kishte kontaktuar tashmë Guinness World Records për të vërtetuar dokumentet zyrtare të lindjes së tij dhe ai ishte duke pritur përgjigjen e tyre.

Rekordin Guinnes si njeriu më i vjetër në botë e mban Jeanne Calment, e cila vdiq në 1997 në moshën 122 vjeçare.

Natabay u martua në vitin 1934. Gruaja e tij vdiq në vitin 2019 në moshën 99 vjeç.

Gjatë jetës së tij,  Natabay ishte një blegtor, i cili zotëronte shumë bagëti, dhi dhe bletë mjaltë, dhe ai kishte parë pesë breza të familjes së tij të rriteshin.

Zere tha se gjyshi i tij do të mbahet mend si një "njeri i jashtëzakonshëm", i cili ishte i sjellshëm, i kujdesshëm dhe punëtor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat