Ky shtet mbyll qiellin për avionët luftarakë francezë

Afrika

Ky shtet mbyll qiellin për avionët luftarakë francezë

Më: 8 tetor 2021 Në ora: 19:38
Foto ilustrim

Algjeria ka mbyllur hapësirën e vet ajrore për avionët luftarakë francezë dhe shkak është bërë një deklaratë e Presidentit francez, Emmanuel Macron që kritikonte versionin e ri të historisë që ka nisur të mësohet në vendin afrikano-verior.

"Këtë mëngjes, duke paraqitur planet e fluturimit për dy aeroplanë, ne mësuam se algjerianët po mbyllnin fluturimet e territorit të tyre për avionët ushtarakë francezë", tha koloneli Pascal Ianni më 3 tetor 2021. "Kjo nuk ndikon në operacionet, ose misionet e inteligjencës [të udhëhequr nga forcat franceze në Sahel]”.

Si pasojë e ndalimit të hapësirës ajrore, dy fluturimet logjistike të planifikuara për 3 tetor 2021, u pezulluan.

Avionët e Forcave Ajrore Franceze zakonisht fluturojnë përmes Algjerisë për të arritur në rajonin e sub Saharasë, ku ushtria franceze dhe aleatët e saj janë vendosur për të luftuar kryengritësit islamikë si pjesë e operacionit Barkhane. Një raport i fundit nga Parlamenti francez tha se rreth 1.000 orë fluturimi përmes Algjerisë u autorizuan vetëm në vitin 2019.

Pa këtë qasje të drejtpërdrejtë, rrugët e këtyre fluturimeve mbështetëse ka të ngjarë të kalojnë përmes Marokut dhe Mauritanisë, duke rritur si koston, ashtu edhe kohën e tyre të fluturimit. Tani për tani, fluturimet komerciale midis Algjerisë dhe Francës të kryera nga Air France dhe Transavia duket se nuk preken.

Vendimi i autoriteteve algjeriane pasoi një deklaratë të Presidentit Francez Emmanuel Macron, të raportuar nga Le Monde, në të cilën ai denoncoi "historinë zyrtare të rishkruar plotësisht [...] të Algjerisë", e cila "nuk bazohet në të vërtetën", por në "një tregim i cili mbështetet në një urrejtje ndaj Francës”.

Vendi i Afrikës Veriore e tërhoqi ambasadorin e tij pasi i përshkroi komentet e Presidentit Francez si një "ndërhyrje të papranueshme në punët e tij të brendshme". Algjeria, ish-koloni e Francës, në librat e rinj të historisë flet për gjenocidet dhe masakrat e kryera nga trupat franceze ndaj popullit algjerian. Parisi i ka njohur pjesërisht krimet, por thotë se përmasat e tyre janë të fryra në librat e historisë.

Në një tjetër përplasje, Algjeria mbylli hapësirën e saj ajrore për të gjithë avionët civilë dhe ushtarakë marokenë më 22 shtator 2021. Dy vendet e Magrebit janë përfshirë në një mosmarrëveshje diplomatike mbi statusin e Saharasë Perëndimore, të cilën Maroku e konsideron si pjesë të territorit të saj kombëtar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat