OBSH: Vetëm një në shtatë raste me COVID është regjistruar në Afrikë

Afrika

OBSH: Vetëm një në shtatë raste me COVID është regjistruar në Afrikë

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 06:35
Ilustrim

Vetëm një në shtatë raste me COVID-19 është regjistruar në Afrikë.

Kjo do të thotë se numri i njerëzve të infektuar në këtë kontinent mund të jetë rreth 59 milionë nga rreth 8.5 milionë sa është zyrtarisht, tregoi sot një studim i ri nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

“Me testime të kufizuara, ne jemi ende” të lidhur me sy “në shumë komunitete në Afrikë,” tha drejtori rajonal i OBSH -së në Afrikë, Matshidisio Moeti, raporton AP.

Për të marrë numra më të saktë dhe për të zvogëluar transmetimin e koronavirusit, OKB planifikon të rrisë numrin e testeve të shpejta të antigjenit në tetë vende afrikane me qëllim testimin e shtatë milionë njerëzve vitin e ardhshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat