Shembja e ndërtesës në Nigeri: Ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar në rrënojat

Afrika

Shembja e ndërtesës në Nigeri: Ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar në rrënojat

Më: 2 nëntor 2021 Në ora: 12:33
Foto

Ekipet e shpëtimit janë duke kërkuar për të mbijetuar në rrënojat e një blloku 22-katësh të lartë që u shemb në ndërtim në qytetin më të madh të Nigerisë, Lagos, shkruan BBC.

Të paktën pesë persona kanë vdekur dhe dhjetëra janë të zhdukur.

Pavarësisht shiut të dendur, punonjësit e shpëtimit dhe vendasit përdorën prozhektorët për të punuar gjatë natës, duke gërmuar nëpër rrënoja dhe metale të përdredhur. Katër të mbijetuar janë nxjerrë nga rrënojat.

Blloku i ndërtuar pjesërisht i apartamenteve luksoze u rrëzua të hënën.

Çfarë e shkaktoi shembjen dhe sa njerëz janë bllokuar nën rrënojat mbetet e paqartë.

Shumë të afërm tani presin me padurim të dëgjojnë nëse të dashurit e tyre kanë shpëtuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat