Libia vonon listën e kandidatëve presidencialë për zgjedhjet e planifikuara në më pak se dy javë

Afrika

Libia vonon listën e kandidatëve presidencialë për zgjedhjet e planifikuara në më pak se dy javë

Më: 11 dhjetor 2021 Në ora: 23:36
Foto ilustrim

Komisioni zgjedhor i Libisë të shtunën vonoi publikimin e listës përfundimtare të kandidatëve për zgjedhjet presidenciale të planifikuara për më pak se dy javë, shkruan France24.

Është vetëm kthesa e fundit në një përpjekje të udhëhequr nga OKB-ja që synon zgjedhjet presidenciale të 24 dhjetorit që synojnë të ndihmojnë vendin e pasur me naftë të Afrikës Veriore të kalojë pas një dekade dhune.

Procesi është minuar nga ndarjet e hidhura mbi bazën ligjore për zgjedhjet, datat e tyre dhe se kush duhet të lejohet të kandidojë, me një sërë figurash të diskutueshme që ecin përpara.

Analisti Jalel Harchaoui i Global Initiative tha se pasoja "e pashmangshme" e vonesës së fundit procedurale ishte shtyrja e ditës së votimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat