Dhjetëra të vrarë në Kongo në përleshjet midis forcave të armatosura dhe milicive

Afrika

Dhjetëra të vrarë në Kongo në përleshjet midis forcave të armatosura dhe milicive

Më: 27 dhjetor 2021 Në ora: 22:34
Ushtria në Kongo

Dymbëdhjetë civilë dhe 38 rebelë kanë vdekur në katër ditë luftime në DR verilindore të Kongos, ku forcat e armatosura po kryejnë një goditje ndaj milicive, thanë të hënën burime ushtarake dhe lokale, raporton France24.

Përleshjet kanë ndodhur në provincën Ituri, ku në konflikte të veçanta, ushtria po lufton me Forcat Demokratike Aleate (ADF) -- një grup me lidhje të dyshuara me të ashtuquajturin Shteti Islamik -- dhe një milici me bazë etnike të quajtur CODECO.

Të enjten, nëntë civilë në zonën Mambembe u "masakruan" nga ADF dhe tre të tjerë u vranë në një sulm të shtunën, tha për AFP shefi i zonës, Janvier Musoki Kinyongo.

"Njerëzit janë larguar nga zona ime. Rebelët e ADF po lëvizin në rajon," tha ai.

Në një pjesë tjetër të Iturit, ushtarët vranë shtatë operativë të ADF dhe kapën një në një ofensivë të nisur në autostradën 4, rreth 90 kilometra (55 milje) në jug të kryeqytetit provincial Bunia, tha zëdhënësi i ushtrisë Jules Ngongo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat