Afrika e Jugut i jep lamtumirën heroit kundër aparteidit, Desmond Tutu

Afrika

Afrika e Jugut i jep lamtumirën heroit kundër aparteidit, Desmond Tutu

Më: 1 janar 2022 Në ora: 11:47
Desmond Tutu

Në Afrikën e Jugut po mbahet ceremonia shtetërore e varrimit të avokatit për drejtësi racore, kryepeshkopit Desmond Tutu.

“Kur ishim në errësirë, ai na solli dritë”, tha kryepeshkopi i Kanterberit, Justin Welby.

Me kërkesën e Tutus, funerali do të jetë i thjeshtë.

Tutu, që vdiq më 26 dhjetor në moshën 90-vjeçare, u kujtua në Afrikën e Jugut dhe në mbarë botën për korrektësinë e tij morale dhe për qëndrimet e tij parimore.

Presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa pritet që të mbajë një eulogji.

Tutu kishte fituar Çmimin Nobel për Paqe më 1984 për kundërshtimin e tij jo të dhunshëm të udhëheqjes në Afrikë të Jugut nga pakica kundër shumicës.

Pas përfundimit të aparteidit, ai kryesoi Komisionin për të Vërtetën dhe Pajtimin dhe u shndërrua në model edhe për vendet e tjera që po bënin përpjekje të ngjashme.

Komisioni ishte “një hapësirë ku viktimat mund të tregonin traumat e tyre dhe ta ndanin historinë e tyre me mbarë kombin”, kishte shkruar Tutu në raportin final të komisionit. Ky komision ishte krijuar “për të shërbyer si një dhomë për shërimin kombëtar, pajtimin dhe faljen”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat