Qeveria dhe Fronti Popullor Çlirimtar Tigray në Etiopi bien dakord për “ndërprerjen e përhershme të armiqësive”

Afrika

Qeveria dhe Fronti Popullor Çlirimtar Tigray në Etiopi bien dakord për “ndërprerjen e përhershme të armiqësive”

Më: 2 nëntor 2022 Në ora: 23:05
Foto nga takimi

Një marrëveshje e papritur është arritur në luftën civile në Etiopi me të dyja palët që ranë dakord të ndalonin konfliktin e tyre dy-vjeçar, i cili çoi në mijëra vdekje dhe paralajmërime për një krizë buke.

Bashkimi Afrikan (AU) e ka quajtur atë një “agim të ri”, thotë agjencia e lajmeve AFP.

Marrëveshja midis qeverisë etiopiane dhe forcave Tigrayan duhet të lejojë rifillimin e dërgesave të ndihmave, shkruajnë mediat e huaja.

Pothuajse 90% e njerëzve në rajonin verior të Tigray kanë nevojë për ndihmë ushqimore, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë – ndërsa rreth një e treta e fëmijëve të rajonit vuajnë nga kequshqyerja.

Ky nuk është armëpushimi i parë në konflikt – një armëpushim i mëparshëm u shkel në gusht, vetëm disa muaj pasi të dyja palët u pajtuan për të.

Megjithatë, këtë herë marrëveshjet kanë shkuar më tej.

Zyrtarët e qeverisë etiopiane dhe përfaqësuesit e Frontit Çlirimtar Popullor Tigray (TPLF) kanë nënshkruar një plan çarmatimi dhe rivendosjen e shërbimeve thelbësore, duke përfshirë furnizimet me ndihma.

Ish-presidenti nigerian Olusegun Obasanjo, i cili ndërmjetësoi marrëveshjen e rënë dakord pas një jave bisedimesh në Afrikën e Jugut, tha se ishte vetëm fillimi i procesit të paqes.

Ndërkohë Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha se ishte “një hap i parë i mirëpritur, i cili shpresojmë se mund të fillojë të sjellë pak ngushëllim për miliona civilë etiopianë që kanë vuajtur vërtet gjatë këtij konflikti”. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat