Skandal në Nigeri! Politikani dhe bashkëshortja e tij të akuzuar për trafikim organesh, “dhuratë” për vajzën

Afrika

Skandal në Nigeri! Politikani dhe bashkëshortja e tij të akuzuar për trafikim organesh, “dhuratë” për vajzën

Më: 23 mars 2023 Në ora: 13:06
Politikani dhe bashkëshortja e tij

Një politikan i lartë i pasur nigerian, gruaja e tij dhe një doktor janë shpallur fajtorë për një komplot trafikimi organesh, që përfshin edhe një 21-vjeçar i cili u dërgua në Mbretërinë e Bashkuar.

Senatori Ike Ekweremadu, 60 vjeç, gruaja e tij Beatrice, 56 vjeç dhe Dr Obinna Obeta, 50 vjeç, u dënuan për komplot për të shfrytëzuar të riun nga Lagos për veshkën e tij.

Organi i marrë prej tij do t’i jepej vajzës së çiftit, Sonia, 25 vjeç.

21 vjeçari, një tregtar rruge nga Lagos, u soll në Mbretërinë e Bashkuar vitin e kaluar për të siguruar një veshkë në një transplant privat prej 80,000 £ në Spitalin Royal Free në Londër. Ai tha se iu premtuan mundësi në MB për të ndihmuar dhe se ai e kuptoi se çfarë po ndodhte vetëm kur takoi mjekët në spital.

Ndërsa është e ligjshme të dhurosh një veshkë, bëhet kriminale nëse ka një shpërblim me para ose përfitime të tjera materiale.

Kur ai u refuzua si i papërshtatshëm, gjykata dëgjoi se Ekweremadus transferuan interesat e tyre në Turqi dhe vendosi të gjente një donator tjetër.

Ekweremadus, të cilët kanë një adresë në Willesden Green, në veri-perëndim të Londrës, dhe Dr Obeta, nga Southwark, Londra jugore, e mohuan akuzën kundër tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat