Egjipt: Lideri i opozitës liberale burgoset përpara zgjedhjeve

Afrika

Egjipt: Lideri i opozitës liberale burgoset përpara zgjedhjeve

Më: 16 shtator 2023 Në ora: 16:07
Hisham Kassem

Një gjykatë egjiptiane këtë të shtunë ka dënuar liderin e opozitës liberale, Hisham Kassem me gjashtë muaj burg pa lirim me kusht, duke e ndaluar atë në mënyrë efektive nga fushata për zgjedhjet presidenciale të planifikuara për në pranverë.

Ndërkaq kandidati i vetëm që drejtonte fushatën zgjedhore, Ahmed al-Tadaëi, zbuloi se telefoni i tij është monitoruar që nga shtatori 2021, pasi Laboratori Qytetar i Universitetit të Torontos gjeti softuer gjurmues në të.

Hisham Qassem u dënua me “tre muaj burg pa lirim me kusht dhe një gjobë prej 20,000 paund egjiptiane” (rreth 600 euro) për “shpifje” të një ish-ministri dhe me “tre muaj pa lirim me kusht për shpërfillje të autoritetit” gjatë marrjes në pyetje në të parën.

Rasti , Gamila Ismail, një nga drejtueset e Rrjedha e Lirë, koalicioni opozitar i drejtuar nga Kasem, ka bërë të ditur përmes platformës X. Avokati i Kasemit, Nasser Amin, ka njoftuar në Facebook se do të apelojë.

64-vjeçari Hisham Qassem ndodhet në paraburgim që prej 20 gushtit dhe që nga ajo kohë ka qenë në grevë urie për të protestuar ndaj burgosjes së tij.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat