Grabitet ministrja në Afrikën e Jugut, iu vidhen armët truprojave të saj

Afrika

Grabitet ministrja në Afrikën e Jugut, iu vidhen armët truprojave të saj

Më: 7 nëntor 2023 Në ora: 15:29
Policia

Një ministre e qeverisë së Afrikës së Jugut është grabitur dhe truprojave të saj iu janë vjedhur armët, thotë policia, në atë që autoritetet në vend e përshkruan si një “incident të paprecedentë”.

Sulmi ndodhi të hënën ndërsa ministrja e transportit, Sindisiwe Chikunga, po udhëtonte në autostradë në jug të Johanesburgut, tha policia.

“Gomat e makinës së ministres u shpuan nga thumba, duke e ndalur makinën dhe duke u mundësuar kriminelëve të grabisnin sendet me vlerë nga pasagjerët”, tha ministria e transportit.

Ministrja dhe rojet e saj dolën nga sprova “të padëmtuar dhe të sigurt”, shtoi ai, raporton Guardian

Një zëdhënëse e policisë, Athlenda Mathe, tha se grabitësit u larguan me sende personale dhe dy pistoleta të Shërbimit Policor të Afrikës së Jugut (SAPS).

“Një gjueti njerëzore është nisur që atëherë pas këtij incidenti të paprecedentë dhe për të arrestuar ata që janë përgjegjës”, tha Mathe.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat