Banka Botërore miraton 300 milionë dollarë kredi për reformën e arsimit të lartë të Marokut

Afrika

Banka Botërore miraton 300 milionë dollarë kredi për reformën e arsimit të lartë të Marokut

Më: 16 dhjetor 2023 Në ora: 06:05
Foto ilustrim

Banka Botërore ka miratuar një 300 milionë U.S. Kredi në dollarë për të mbështetur programin e reformës së arsimit të lartë të Marokut, tha në një deklaratë përfaqësuesi i institucionit me qendër në Rabat.

Programi do të çojë përpara një sërë qasjesh novatore dhe transformuese për të rritur ndikimin e arsimit të lartë dhe kërkimit shkencor në vendin e Afrikës së Veriut, thuhet në deklaratë.

Programi synon të përmirësojë cilësinë dhe rëndësinë e tregut të punës të sistemit të arsimit të lartë publik të Marokut dhe do të përfitojnë studentët, stafi mësimdhënës dhe studiuesit nga universitetet publike marokene, tha Jesko Hentschel, drejtor i Bankës Botërore për Magrebin dhe Maltën.

Ai gjithashtu synon të promovojë kërkimin shkencor bazuar në standardet ndërkombëtare që do të përmirësojnë qeverisjen në nivele administrative dhe universitare, shtoi ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat