​Lufta në Sudan, 25 milionë sudanezë në nevojë për ndihmë humanitare

Afrika

​Lufta në Sudan, 25 milionë sudanezë në nevojë për ndihmë humanitare

Më: 12 prill 2024 Në ora: 20:17
Pamje nga vendi i ngjarjes

OKB-ja të premten paralajmëroi se 25 milionë njerëz në Sudan kanë nevojë për ndihmë humanitare, me 8.6 milionë të zhvendosur.

"Sot, Sudani është një nga tragjeditë më të këqija humanitare në botë. Gjysma e popullsisë së Sudanit, 25 milionë njerëz, kanë nevojë për ndihmë humanitare," tha Justin Brady, kreu i OCHA në Sudan.

Duke deklaruar se "më shumë njerëz kanë ikur nga konflikti në vitin e kaluar në Sudan se kudo tjetër në botë", Brady tha të paktën "8.6 milionë njerëz të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë katër milionë fëmijë."

Duke shtuar se "pothuajse 2 milionë kanë ikur në vendet fqinje," Brady tha se rreth pesë milionë njerëz janë në prag të urisë, veçanërisht në zona të vështira për t'u arritur si Khartoum dhe Darfur.

Ai tha se rreth 18 milionë njerëz po përballen me pasigurinë akute ushqimore, duke shënuar një rritje prej 10 milionë nga viti i kaluar.

Brady theksoi ndikimin e rëndësishëm të luftës tek fëmijët, pasi ai theksoi se "rreth 730 mijë fëmijë vuajnë nga kequshqyerja e rëndë akute pa ndihmë urgjente".

Ai paralajmëroi se "më shumë se 200 mijë fëmijë mund të vdesin nga uria kërcënuese për jetën në javët dhe muajt e ardhshëm."

Zyrtari i OKB-së nënvizoi gjithashtu gjetje të rëndësishme që tregojnë shkelje të ligjit ndërkombëtar nga palët në Sudan, disa prej të cilave mund të përbëjnë krime lufte.

Ai theksoi rëndësinë e Konferencës së Sudanit të planifikuar për më 15 prill në Paris, duke theksuar se ajo paraqet një mundësi të rëndësishme për rritjen e mbështetjes ndërkombëtare.

Nga ana e tij, Michael Dunford, Drejtor i Programit Botëror të Ushqimit (WFP) për Afrikën Lindore, deklaroi se kriza në Sudan është përhapur në Çad dhe Sudanin e Jugut.

Pavarësisht sezonit të korrjes në vazhdim, uria po rritet në Sudan, vuri në dukje Dunford, duke shtuar se nevojat për ndihmë humanitare pritet të rriten më tej pas sezonit të korrjes.

Dunford theksoi një rënie prej 46 për qind në të korrat krahasuar me vitin e kaluar, shoqëruar me një rritje të konsiderueshme të çmimeve të ushqimeve.

Ai paralajmëroi se kur uria, shpërngulja dhe sëmundjet kombinohen, ekziston një rrezik i rritur i rritjes së shkallës së vdekshmërisë, veçanërisht tek fëmijët.

Lufta në Sudan shpërtheu më 15 prill 2023 për shkak të mosmarrëveshjeve për integrimin e RSF-së në ushtri midis shefit të ushtrisë, Abdel Fattah al-Burhan dhe komandantit të RSF-së, Mohamed Hamdan Dagalo.

Konflikti ka shkaktuar një krizë shkatërruese humanitare dhe përleshjet kanë vrarë afro 16 mijë njerëz dhe kanë zhvendosur miliona. /AA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat