Burri që gënjeu për planin për të vrarë presidentin e Afrikës së Jugut dënohet me 5 vjet burg

Afrika

Burri që gënjeu për planin për të vrarë presidentin e Afrikës së Jugut dënohet me 5 vjet burg

Më: 25 maj 2024 Në ora: 06:18
Foto ilustrim

Johanesburg

Një burrë i papunë, i cili gënjeu në rrjetet sociale për një plan për të vrarë presidentin e Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa, u dënua me pesë vjet burg nga një gjykatë lokale.

Elrico Kaizer Kasper, 38 vjeç, u dënua nga Gjykata Rajonale e De Aar pasi u akuzua sipas ligjeve të vendit për mashtrimin kibernetik, tha Mojalefa Senokoatsane, zëdhënësja e Autoritetit Kombëtar të Prokurorisë (NPA).

Në mars 2023, Kasper postoi në faqen e tij të mediave sociale një pretendim se disa njerëz të paidentifikuar po planifikonin të vrisnin Ramaphosa kur ai vizitoi qytetin e vogël De Aar në provincën e Kepit të Veriut, ku ishte folësi kryesor për festimet vjetore të Ditës së të Drejtave të Njeriut.

Postimi i Kaspar promovoi një hetim masiv nga ekipi i Hetimit të Krimit të Rënda të Organizuar dhe Inteligjenca e Krimit, të cilët gjurmuan Kasperin si krijuesin e mesazhit. Gjatë marrjes në pyetje, Kasper pranoi se ai kishte postuar mesazhin për të tërhequr vëmendjen për zhgënjimin e tij që kishte qenë i papunë për një kohë të gjatë.

Autoritetet thanë se i morën shumë seriozisht postimet e tilla në mediat sociale, veçanërisht ato të rreme që mund të krijonin shqetësim të madh publik.

“Është e rëndësishme që njerëzit të jenë të vetëdijshëm se shpërndarja e informacionit të rremë përmes platformave të mediave sociale do të çojë në ndjekjen penale të njerëzve,” tha Senokoatsane.

Senokoatsane shtoi se NPA e mirëpriti dënimin e prerë si një pengesë për autorët e tjerë të krimeve kibernetike.

Në dy vitet e fundit, Afrika e Jugut ka zbatuar një gamë të gjerë legjislacioni të lidhur me krimin kibernetik pasi vendi u rendit në gri nga Task Forca e Veprimit Financiar (FATF) për dështimin në zbatimin e standardeve për të parandaluar pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat