Kush është kryeministrja e re e Italisë? Flet Fatjon Softa

Aktuale

Kush është kryeministrja e re e Italisë? Flet Fatjon Softa

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 19:52
Fatjon Softa

Gazetari Fatjon Softa ka thënë se Italia ka bërë një ndryshim të madh me zgjedhjen e Giorgia Melonit kryeministre të vendit.

Ai tha se fitorja e Melonit është e merituar.

“Italia bëri një ndryshim të madh, sepse qytetarët italianë arritën të bënin ndryshimin nga e majta në të djathtë. Fitorja e Melonit është e merituar, ka bërë hapa gjigantë as i përket rritjes së partisë”, ka thënë Softa në Info Magazinë.

Sipas tij, arsyeja pse ajo pati një rritje të madhe është sepse asnjëherë nuk ishte pjesë e qeverisë, por gjithmonë ka qëndruar në opozitë.

“Meloni ka qenë gjithmonë opozitare, s’ka pranuar kurrë të jetë pjesë e qeverisë… Kjo ishte një nga arsyet pse ajo pati rritje, pasi nuk u përfshi në qeveri asnjëherë”, ka shtuar ai.

Ai tha se me qeverisjen e saj do të ketë ndryshime, por jo radikale. Sipas tij, ajo do të vazhdojë të ketë raportin e njëjtë me NATO-n dhe vendet euroatlantike, por siç tha ai, fokusi i saj më shumë do të jetë ngritja ekonomike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat