Kullë kafkash në Meksikë

Amerika

Kullë kafkash në Meksikë

Më: 13 dhjetor 2020 Në ora: 15:24
Meksikë

Arkeologët kanë zbuluar një pjesë të re të Kullës së famshme azteke të përbërë nga kafka njerëzore që datojnë prej vitit 1400.

Ekipi bëri zbulimin e fasadës në muajin mars në pjesën lindore të kullës.

119 kafka të burrave, grave dhe fëmijëve janë pjesë e murit dhe të qindra të tjerave të zbuluara më parë.

Kulla me diametër 5 metra ishte zbuluar para pesë vjetësh.

Besohet se është pjesë e Huey Tzopantli, një grumbull kafkash që ishte vendosur për të tmerruar pushtuesit spanjoll kur pushtuan qytetin në kohën e Hernan Cortesit në vitin 1521.

Arkeologët kanë pritur se kafkat do të jenë të luftëtarëve, por ky zbulim ka shtuar shumë pyetje në lidhje me sakrificën njerëzore në Perandorinë Azteke.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat