COVID-19: Meksika, Kili dhe Kosta Rika fillojnë vaksinimin masiv

Amerika

COVID-19: Meksika, Kili dhe Kosta Rika fillojnë vaksinimin masiv

Më: 25 dhjetor 2020 Në ora: 09:10
Ilustrim

Një infermiere meksikane u bë personi i parë në Amerikën Latine që mori shpimin me vaksinë kundër korona virusit, kur vendi i saj të enjten filloi programin e vaksinimit.

Meksisa ka marrë një dërgesë fillestare prej 3.000 dozash të vaksinës gjermano-amerkane, Pfizer-BioNTech, shkruan BBC.

Ky shtet ka njërin ndër numrat më të lartë të vdekjeve pandemike në botë, duke qëndruar vetëm pas SHBA-së, Brazilit dhe Indisë.

Po ashtu edhe shteti i Argjentinës planifikon të fillojë inokulimet në ditët e ardhshme, por ka zgjedhur vaksinën e prodhuar ruse, Sputnik V për fazën fillestare, me një shpërndarje prej 300.000 dozash që mbërritën dje në kryeqytetin Buenos Aires.

Brazili, i cili ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve në atë rajon, raportohet se nuk do të fillojë deri në mes të shkurtit, me gjithë një rritje të fundit në numrin e rasteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat