Njëri shkon, tjetri vjen: Si po bëhet gati Shtëpia e Bardhë për një president të ri

Amerika

Njëri shkon, tjetri vjen: Si po bëhet gati Shtëpia e Bardhë për një president të ri

Më: 19 janar 2021 Në ora: 00:51
Joe Biden dhe Donald Trump

Gjurmët e fundit të presidencës së Donald Trumpit do të hiqen të mërkurën, ndërsa Joe Biden do të zhvendoset në Shtëpinë e Bardhë.

Tavolinat do të pastrohen, gjithashtu edhe dhomat si dhe ndihmësit e presidentit do të zëvendësohen me një ekip të ri. Është pjesë e transformimit masiv që një presidencë e re sjell në zemër të qeverisë.

Një mbrëmje të javës së kaluar, Stephen Miller, këshilltar i politikave dhe figura qendrore të Bidenit në Shtëpinë e Bardhë, po kalonte në krahun perëndimor, raporton bbc.

Image

Miller, i cili ka hartuar fjalime dhe politika për presidentin që nga ditët e para në detyrë, është gjithashtu një nga anëtarët e paktë të ekipit fillestar të presidentit.

I mbështetur në një mur dhe duke biseduar me kolegët për një takim të planifikuar për atë ditë, ai dukej se nuk ngutej të largohej. “West Wing” zakonisht zhurmon me aktivitet, por dukej i shkretë. Telefonat ishin të qetë. Tavolinat në zyrat bosh ishin të mbushura me letra dhe letra të pahapura, sikur njerëzit të ishin larguar me nxitim dhe të mos ktheheshin më.

Dhjetëra zyrtarë të lartë dhe ndihmës u larguan pas trazirave në Capitol Hill më 6 janar. Një pjesë e besnikëve, si Miller, mbeten.

Shtëpia e Bardhë

Në ditën e inaugurimit, zyra e Millerit do të jetë pastruar, duke përfshirë “shenjat” e gishtërinjve të republikanit dhe kolegëve të tij sikurse mos të kishin qenë ndonjëherë aty.

Pastrimi nga zyrat e “Krahut Perëndimor” dhe tranzicioni midis presidentëve, është pjesë e një tradite që daton me shekuj. Është një proces që nuk ka qenë gjithmonë i mbarsur me ngrohtësi.

Image

Një president tjetër i fajësuar, Andrew Johnson, një demokrat i la rrugë Ulysses S Grant në vitin 1869 dhe kaloi inaugurimin. Grant, i cili kishte mbështetur largimin e Johnsonit nga zyra, nuk u habit shumë.

Këtë vit, megjithatë, tranzicioni shquhet për ashpërsinë e tij. Procesi zakonisht fillon menjëherë pas zgjedhjeve, por filloi disa javë më vonë pasi Trumpi refuzoi të pranonte rezultatin. Dhe presidenti ka thënë se nuk do të marrë pjesë në inaugurimin. Më shumë gjasa, ai do të udhëtojë në klubin e tij të golfit, Mar-a-Lago në Florida.

Akoma, dorëzimi është duke u zhvilluar, ashtu si ka ndodhur në të kaluarën. “Sistemi po mban”, thotë Sean Wilentz, profesor i historisë amerikane në Universitetin Princeton. “Është shumë shkëmbore, është shumë me gunga, por megjithatë tranzicioni do të ndodhë”, tha ai.

Edhe në kohën më të mirë, logjistika e një tranzicioni është tronditëse, duke përfshirë transferimin e njohurive dhe punonjësve në një shkallë masive.

Stephen Miller është vetëm një nga 4,000 të emëruarit politikë të punësuar nga administrata Trump që do të humbasin punën e tyre dhe do të zëvendësohen nga individë të punësuar nga Biden.

Image

Gjatë një tranzicioni mesatar, midis 150-300 mijë njerëz aplikojnë për këto punë, sipas Qendrës për Tranzicionin Presidencial, një organizatë jopartiake me seli në Uashington. Rreth 1,100 pozicione gjithashtu kërkojnë konfirmimin e Senatit. Plotësimi i të gjitha këtyre pozicioneve kërkon muaj, madje edhe vite.

Katër vjet dokumente politikash, libra përmbledhës dhe artefakte në lidhje me punën e presidentit do të transportohen në Arkivat Kombëtare ku do të mbahen sekrete për 12 vjet, përveç nëse vetë presidenti vendos që pjesë mund të lirohen herët.

Dita e largimit

Gjatë javës së fundit të Trumpit në detyrë, dera në zyrën e Kayleigh McEnany, sekretares së shtypit të presidentit, ishte pjesërisht e hapur.

McEnany ka qenë një nga mbrojtëset e zyrtares më të lartë. Ajo është një folëse e saktë që ruan qetësinë në mes të kaosit.

Zyra e saj, gjithashtu, ishte e organizuar në një mënyrë të përpiktë, edhe kur ajo përgatitej të largohej. Një pasqyrë qëndronte në tryezën e saj dhe disa shkrime te oxhaku ishin mbështjellë me plastikë të pastër dhe ishin paketuar.

Image

Në përgjithësi, ditët e fundit janë “kaos i kontrolluar”, thotë Kate Andersen Brower, e cila ka shkruar një libër rreth Shtëpisë së Bardhë, “Rezidenca”.

Mobiliet në Shtëpinë e Bardhë, të tilla si Desolute Desk në Zyrën Ovale, shumica e veprave të artit, porcelani dhe objekte të tjera, i përkasin qeverisë dhe do të qëndrojnë në ambientet e tyre.

Por sende të tjera, si fotot e presidentit që varen në korridor, do të hiqen ndërsa Shtëpia e Bardhë po transformohet për banorët e rinj.

Stafi tashmë po lëviz disa sende nga ndërtesa. Një punonjës i Shtëpisë së Bardhë, një grua me këmbë të forta, po nxirrte disa imazhe të Zonjës së Parë, Melania Trump nga krahu i Lindjes. Fotografitë janë të njohura si “jumbos” për shkak të përmasave të tyre shumë të mëdha, thotë ajo, dhe ato do të dërgohen në Arkivat Kombëtare.

Sendet personale të Trumpit, të tilla si rroba, stoli dhe sende të tjera do të zhvendosen në vendbanimin e tyre të ri, ka shumë të ngjarë në Mar-a-Lago në Florida. Dhe këtë vit, vendi do të pastrohet thellë.

Presidenti, si dhe Miller dhe dhjetëra të tjerë në Shtëpinë e Bardhë, ishin infektuar me coronavirus gjatë disa muajve të fundit dhe ndërtesa me gjashtë kate, me 132 dhomat e saj, do të pastrohen tërësisht.

Gjithçka, nga parmakët te butonat e ashensorit deri te pajisjet e tualeteve do të fshihen dhe pastrohen, sipas një zëdhënësi të Administratës së Shërbimeve të Përgjithshme, agjencisë federale që mbikëqyrë përpjekjet e shtëpisë.

Familjet e para të ardhura zakonisht bëjnë disa ri-dekorime. Brenda disa ditësh nga arritja në Shtëpinë e Bardhë, Trump kishte zgjedhur një portret të presidentit populist, Andrew Jackson për Zyrën Ovale.

Ai gjithashtu zëvendësoi perdet, kolltukët dhe një qilim në zyrë me ato që ishin në ngjyrë ari. Në ditën e inaugurimit, nënpresidenti Mike Pence dhe gruaja e tij gjithashtu do të hapin rrugën për Kamala Harrisin dhe burrin e saj, Doug Emhoff. Ata do të vendosen në rezidencën e tyre zyrtare, një rezidencë e Shekullit XIX-të në bazat e Observatorit Detar, disa milje nga Shtëpia e Bardhë.

Mbyllja e një kapitulli

Këshilltari i politikave, Stephen Miller mund të ketë qëndruar në “Krahun Perëndimor”, por të tjerët ishin gati të shkonin. Në Shtëpinë e Bardhë, njerëzit po vinin zarfe të trasha manile, foto të vendosura dhe çanta nga një dyqan dhuratash.

“Është dita ime e fundit”, thotë një burrë, duke buzëqeshur ndërsa u bënte fotografi djemve të tij në lëndinën e veriut. Një shpinës së fryrë iu hodh mbi supe.

Një grup zyrtarësh të Sigurisë Kombëtare pozuan përpara “Krahut Perëndimor”, duke më kërkuar që të bëja foton e tyre.

“Sigurohuni që të merrni roje detare”, thotë një nga zyrtarët, duke iu referuar një marinari që qëndron para derës kur presidenti është në Zyrën Ovale. Zyrtarët ishin me humor të lartë, duke bërë shaka para kamerës.

Të emëruarit politikë në Shtëpinë e Bardhë ishin në humor të mirë për një arsye. Për javë të tëra, ata ishin kapur në një botë ndërmjet. Shefi i tyre po mohonte vlefshmërinë e zgjedhjeve, por ata e dinin që ditët e tyre ishin të numëruara. Tani ata mund të planifikonin haptas për të ardhmen e tyre, dhe ata dukeshin gati të ngathët.

Një i emëruar politik, një burrë i veshur me një kostum të errët, tashmë po bënte plane. Ai përplasi një koleg jashtë dhomës së Palm, një zonë pritjeje në katin e parë. “Shihemi nga ana tjetër,” tha ai, me shkëlqim. Ai po i referohej kohës pas inaugurimit, kur ata të dy do të jenë jashtë punës në Shtëpinë e Bardhë. Ai mendoi se ku mund të takoheshin përsëri. “Shpresojmë në ishujt grekë ose diku tjetër”.

“Oh, po. Kjo është e sigurt”, tha kolegu i tij duke qeshur. Ata goditën një pesë të lartë dhe më pas u ndanë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat