Fauci: Mutacionet ndikojnë në vaksinat, por janë të mundshme përshtatjet

Amerika

Fauci: Mutacionet ndikojnë në vaksinat, por janë të mundshme përshtatjet

Më: 27 janar 2021 Në ora: 19:50
Anthony Fauci

Epidemiologu kryesor amerikan Anthony Fauci tha se ka arsye për shqetësim në lidhje me ndikimin e disa mutacioneve të virusit korona në vaksina, por që shkencëtarët kanë shumë mundësi për rregullime për të siguruar efektivitetin e vaksinave dhe ilaçeve, raporton AP.

Fauci vuri në dukje se ka arsye të veçanta për shqetësim kur bëhet fjalë për llojin e ri të koronavirusit, i cili u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut, pasi testet laboratorike tregojnë se ai mund të zvogëlojë fuqinë mbrojtëse të vaksinave të aprovuara deri më tani.

Ai shtoi, megjithatë, se niveli i tyre i mbrojtjes ishte ende brenda fushës së lejuar të devijimeve.

Epidemiologu tha se aktualisht po hetohet efektiviteti i një vaksine kundër llojit të zbuluar në Afrikën e Jugut dhe asaj që u shfaq për herë të parë në Brazil, të cilën ai e vlerësoi si një zhvillim premtues.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat