Pelosi dënon Republikanët “frikacakë” që votuan për të shfajësuar Trump

Amerika

Pelosi dënon Republikanët “frikacakë” që votuan për të shfajësuar Trump

Nga: M.H Më: 13 shkurt 2021 Në ora: 23:30
Nancy Pelosi

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi u bashkua me konferencën për shtyp të menaxherëve të fajësimit dhe duartrokitën punën që ata bënë në gjyq gjatë javës së kaluar.

Kryetari demokrat denoncoi "grupin frikacak të republikanëve që kanë frikë të bëjnë punën e tyre dhe respektojnë institucionin në të cilin ata shërbejnë".

Pelosi kritikoi posaçërisht udhëheqësin e pakicës së Senatit Mitch McConnell për refuzimin për të thirrur një seancë urgjente për të filluar gjykimin e fajësimit dhe më pas duke përdorur vonesën e gjyqit si një arsye për të shfajësuar Donald Trump, shkruan BBC, përcjell “Bota sot”.

Kryetari gjithashtu hodhi poshtë mundësinë e lëshimit të një censure kundër Trump gjatë kryengritjes së 6 janarit, duke thënë se do të ishte një përgjigje e pamjaftueshme.

“Ne censurojmë njerëzit për përdorimin e artikujve shkrimi për një qëllim të gabuar. Ne nuk i censurojmë njerëzit për nxitje të kryengritjes, "tha Pelosi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat