Mijëra njerëz morën doza të gabuara të vaksinës kundër COVID-19 në Kaliforni

Amerika

Mijëra njerëz morën doza të gabuara të vaksinës kundër COVID-19 në Kaliforni

Më: 7 mars 2021 Në ora: 22:30
Foto ilustrim

Mijëra njerëz që vizituan një vend vaksinimi masiv në Oakland, Kalifornia, më 1 mars morën dozën e gabuar të vaksinës Pfizer.

Rreth 4,300 njerëz u administruan më pak se doza e rekomanduar ndërsa po injektoheshin në Oakland Coliseum, thanë dy punonjës mjekësorë pa emër për mediat.

Doza optimale e vaksinës është 0.3-ml e Pfizer, por mijëra njerëz morën rreth 0.2 ml, raporton buisnessinsider.

Për shkak të një problemi me shiringat, shumë pak e vaksinës COVID-19 u administrua, raportoi media. Përzierja ndodhi të hënën në mëngjes, por u identifikua dhe u zgjidh deri në orën 2 të pasdites, konfirmuan zyrtarët e shtetit.

Të dy agjencitë që drejtojnë vendin e vaksinimit masiv – Zyra e Shërbimeve të Urgjencës në Kaliforni dhe Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave – nuk ishin në dijeni të çështjes.

Departamenti i Shtetit i Shëndetit Publik, Shëndetësia dhe Shërbimet Njerëzore të Shteteve të Bashkuara (HHS) dhe Pfizer mbajtën takime urgjente të martën për të diskutuar gabimin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat