Mes shqetësimeve të COVID-19 dhe kandidatëve të shumtë, Peru voton për president të ri dhe Kongres

Amerika

Mes shqetësimeve të COVID-19 dhe kandidatëve të shumtë, Peru voton për president të ri dhe Kongres

Më: 11 prill 2021 Në ora: 22:52
Foto ilustrim

Kandidatët presidencialë të Perusë u përpoqën të fusnin entuziazmin të dielën ndërsa vendi zgjodhi një udhëheqës të ri - me një që mbërrin në një stacion votimi me kalë dhe të tjerët duke u zotuar të kthejnë faqen në korrupsionin dhe keqmenaxhimin e dekadave të fundit, raporton Reuters.

Zgjedhjet për një president të ri dhe Kongresin vijnë në sfondin e një vale të dytë të ashpër të pandemisë me koronavirus dhe apatisë së përhapur në publik që ka bërë që asnjë nga 18 kandidatët për të udhëhequr vendin nuk ka votuar më shumë se 13%.

Sondazhet janë planifikuar të mbyllen në orën 19:00, kur Ipsos pritet të publikojë një sondazh në mbyllje, i ndjekur rreth dy orë më vonë nga numërimi i shpejtë. Rezultatet e para zyrtare priten nga ora 11:30 të hënën pasdite.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat