Meksika do të paguaj dëmet për viktimat e një aksidenti vdekjeprurës në metro

Amerika

Meksika do të paguaj dëmet për viktimat e një aksidenti vdekjeprurës në metro

Më: 8 maj 2021 Në ora: 22:52
Foto

Qyteti i Meksikës do të paguajë ekuivalentin e 2,000 dollarëve për familjet e 26 personave të vrarë kur u shemb një linjë e ngritur e metrosë, tha të shtunën gazeta zyrtare e bashkisë, shkruan France24.

Rreth 500 dollarë do t'u paguhen afërsisht 80 personave të plagosur në aksident.

Paraja është menduar si kompensim afatshkurtër për të ndihmuar mbulimin e ushqimit, transportit dhe shpenzimeve të tjera, tha gazeta.

Ai nuk specifikoi nëse do të paguhet më shumë dëmshpërblim për familjet apo kjo disbursim është përfundimtare.

Kërkesat për drejtësi janë rritur ndërsa të afërmit kanë varrosur viktimat e katastrofës të së hënës, kur një pjesë e metros u shemb dhe për pasojë mbetëm shumë të vdekur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat