Pas gjashtë vdekjeve të punëtorëve në fabrikën e pulave, SHBA-të gjobisin kompanitë me 1 milion dollarë

Amerika

Pas gjashtë vdekjeve të punëtorëve në fabrikën e pulave, SHBA-të gjobisin kompanitë me 1 milion dollarë

Më: 25 korrik 2021 Në ora: 00:40
Pas gjashtë vdekjeve të punëtorëve në fabrikën e pulave, SHBA-të gjobisin kompanitë me 1 milion dollarë

Një fabrikë pule në Gjeorgjinë e Veriut dhe kompanitë e saj të shoqëruara përballen me 1 milionë dollarë gjoba dhe shumë citime nga administrata e Bidenit mbi vdekjet e gjashtë punëtorëve dhe lëndimin e afro 12 punëtorëve të tjerë në një aksident azoti në janar.

Departamenti i Punës i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe agjencia e Administratës së Shëndetit të Sigurisë në Punë njoftuan 59 citime dhe gjoba kundër “Foundation Food Group”, i cili drejton uzinën e Gainesville, së bashku me dy kompani të tjera të lidhura: “Messer LLC” – një kompani e gazit të azotit dhe “FS Group Inc”, prodhues i pajisjeve për përpunimin e ushqimit.

“Mos bëj asnjë gabim, kjo ishte një tragjedi plotësisht e parandalueshme,” u tha sekretari i Punës Marty Ëalsh gazetarëve në një konferencë shtypi në Atlanta të premten.

Hetimi i OSHA zbuloi se kompanitë nuk arritën të zbatonin protokollet e nevojshme të sigurisë për të parandaluar rrjedhjet.

Punëtorët nuk ishin mësuar për rreziqet e azotit dhe atyre u mungonte trajnimi dhe pajisjet për të shpëtuar jetë.

Zyrtarët në “Foundation Food Group”, i cili drejton edhe tre uzina të tjera në veri të Gjeorgjisë, nuk iu përgjigjën menjëherë pyetjeve nga Reuters që kërkonin koment të shtunën.

Kompania postoi në faqen e saj të internetit, “Ndërsa komuniteti ynë vazhdon të shërohet, ne u drejtojmë simpatitë dhe lutjet tona të vazhdueshme familjeve dhe miqve të atyre që kanë humbur.”

As “Messer” dhe as “FS Group Inc” nuk iu përgjigjën kërkesave për komente. Një zëdhënës i “Messer” i tha Washington Post se ai synon të luftojë citimet dhe gjobat.

“Punonjësit tanë nuk ishin në vend pune dhe nuk ishin në asnjë mënyrë të përfshirë me këtë incident tragjik,” i tha kompania të premten gazetës.

Në dhjetor, dy punëtorë në një fabrikë të “Golden West Group” në Kaliforninë Jugore humbën vetëdijen dhe vdiqën pas një rrjedhje të dukshme azoti atje, sipas Departamentit të Zjarrfikësve të Qarkut të Los Angeles.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat