Vrau 5 persona dhe plagosi 40 të tjerë, ky është autori i ngjarjes tragjike

Amerika

Vrau 5 persona dhe plagosi 40 të tjerë, ky është autori i ngjarjes tragjike

Më: 23 nëntor 2021 Në ora: 00:48
Darell Brooks

Ky është Darell Brooks, 39-vjeçari i identifikuar nga mediat amerikane si autori përplasjes me makinë të një turme njerëzish në shtetin e Uinskonsi ku u shënuan 5 viktima dhe mbi 40 të plagosur.

Spitali i fëmijëve tha në një deklaratë për mediat se 10 fëmijë janë në terapi intensive ku 3 prej tyre në gjendje të rëndë për jetën.

Hyrja e fuoristradës me shpejtësi mes pjesëmarrësve në një paradë hapëse të sezonit të Krishtlindjes shkaktoi fillimisht kaos tek qytetaret dhe e gjitha u duk si një skenë e filmave aksion.

Zyrtarët lokale kanë përjashtuar për momentin pistën e terrorizmit. Shefi i policisë së qytezës tha se autori po përpiqej të largohej me shpejtësi pasi ishte përfshirë në një sulm me thika në të njëjtën rrugë, në një distancë të afërt me vendin ku zhvillohej parada.

Policët kanë qëlluar me armë për të ndaluar automjetin prej ku është arrestuar edhe autori.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat