Dhjetë milionë dollarë nga trafiku i drogës u kapën në Panama

Amerika

Dhjetë milionë dollarë nga trafiku i drogës u kapën në Panama

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 21:22
Dhjetë milionë dollarë nga trafiku i drogës u kapën në Panama

Autoritetet panameze kanë bërë të ditur se kanë sekuestruar një vlerë rekord prej 10 milionë dollarësh, të cilat grupi kriminal i lidhur me kartelin kolumbian Clan del Golfo i ka fituar përmes trafikut të drogës.

“Ajo shumë e madhe parash i përket një organizate kriminale tashmë të shpërbërë, e cila punonte me grupin tjetër kriminal të njohur si Clan del Golfo”, njoftoi zyra e prokurorit të Panamasë.

“Pa dyshim, ky është sekuestrimi më i madh i parave të marra nga trafiku i drogës në historinë e vendit”, u tha gazetarëve kryeprokurori Javier Carabalo, raporton dailysabah.

Paratë u gjetën në çanta në tre vende të ndryshme në një shtëpi në qytetin Nueva Providencia, në provincën veriore të Colon, gjatë një operacioni policor që çoi në arrestimin e 57 personave.

Në aksionin ku mori pjesë edhe Agjencia Amerikane e Antidrogës (DEA) u sekuestruan edhe dhjetë armë dhe 38 automjete luksoze.

Autoriteteve iu deshën më shumë se 12 orë për të mbledhur paratë dhe për t’i numëruar ato me ndihmën e makinerive të numërimit, disa prej të cilave u prishën për shkak të shtrirjes së detyrës.

Në mesin e të arrestuarve janë nëntë zyrtarë, përfshirë pesë oficerë policie të dyshuar për marrjen, monitorimin dhe fshehjen e sasive të mëdha të drogës me origjinë nga Kolumbia, njoftoi prokuroria.

Droga u dërgua më pas në Shtetet e Bashkuara, konsumatori i parë i kokainës në botë, me porosi të grupit të drogës Klan del Golfo. Klani del Golfo kontrollon pothuajse një të tretën e prodhimit të kokainës në Kolumbi.

Autoritetet kolumbiane arrestuan shefin e kartelit Dair, Antonio Usugu, i njohur si Otoniel, më 23 tetor. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat