Arizona raporton një rritje të madhe dyditore të rasteve të COVID, me 174 vdekje

Amerika

Arizona raporton një rritje të madhe dyditore të rasteve të COVID, me 174 vdekje

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 23:57
Foto ilustrim

Arizona raportoi 6,043 raste shtesë të konfirmuara të COVID-19 dhe 174 vdekje nga virusi të shtunën, ndërsa rritja e fundit e pandemisë mbajti kontrollin e saj në shtet.

Rastet e reja shtohen në 5,236 të raportuara të Premten dhe janë vetëm hera e dytë që shteti ka parë më shumë se 5,000 raste në dy ditë radhazi që nga rritja në muajin janar. 

Paneli i shtetit për COVID-19 tregon 2,697 pacientë me COVID-19 të zënë shtretër spitalor që nga e premtja, pak më poshtë nivelit të lartë aktual prej 2,714 një ditë më parë. Vetëm 5% e shtretërve të pacientëve në sistemin e mbushur me njerëz të shtetit ishin në dispozicion të Premten, sipas pultit.

Rritja e rasteve ka të ngjarë të reflektojë rezistencën e vazhdueshme ndaj vaksinimit dhe më shumë njerëz që testohen pas tubimeve të Ditës së Falënderimeve, tha Will Humble, një ish-drejtor i Departamentit të Shërbimeve Shëndetësore i cili ka qenë një kritik i trajtimit të pandemisë nga shteti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat