San Francisco shpall gjendjen e jashtëzakonshme – qytetarët po drogohen masivisht

Amerika

San Francisco shpall gjendjen e jashtëzakonshme – qytetarët po drogohen masivisht

Më: 18 dhjetor 2021 Në ora: 15:55
Foto ilustrim

Kryebashkiaku i San Franciscos, London Bridge ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në distriktin Tenderloin, një zonë me një përqindje të lartë të të pastrehëve dhe një numër tmerrësisht të lartë vdekjesh nga mbidoza e drogës, në përpjekje për të luftuar krimin dhe për të reduktuar vdekjet nga mbidoza.

“Ne jemi në një krizë dhe ne duhet të reagojmë në përputhje me rrethanat”, tha Brid në një konferencë shtypi.

Plani i shpallur do të trajtojë në mënyrë agresive çështjet që lidhen me ato që ajo i quajti “rrugët e rrezikshme” në qytet, si dhe është planifikuar një rritje e buxhetit për policinë.

“Shumë njerëz po vdesin në këtë qytet, shumë njerëz janë shtrirë të shtrirë në rrugët tona”, tha kryebashkiaku, duke përmendur faktin se dy njerëz vdesin çdo ditë nga mbidoza, kryesisht fentanil, raporton nbcnews.

“Është koha për t’i dhënë fund sundimit të kriminelëve që po shkatërrojnë qytetin tonë”, tha Brid.

Siç u bë e ditur, tashmë është duke u rritur ndjeshëm prania e policisë, e cila ka për detyrë të merret me shitësit dhe përdoruesit e drogës.

Vdekjet nga droga janë në rritje në qytet, duke tejkaluar numrin e vdekjeve prej coronavirusit.

Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme do t’i mundësojë qytetit të kapërcejë burokracinë dhe të sigurojë shpejt strehim, këshillim dhe kujdes mjekësor për njerëzit që vuajnë nga varësia, theksuan Brid dhe zyrtarë të tjerë të qytetit.

Masa vjen disa javë pasi San Francisco ishte objektivi i vjedhjeve të koordinuara, ku grupe njerëzish sulmuan dyqanet luksoze të armatosur me pincë dhe çekiç. Si përgjigje, qyteti vendosi forca të përforcuara policore rreth qendrës së qytetit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat