​Shtëpia e Bardhë do të dërgojë 1000 punonjës shëndetësorë ushtarakë në spitalet amerikane

Amerika

​Shtëpia e Bardhë do të dërgojë 1000 punonjës shëndetësorë ushtarakë në spitalet amerikane

Më: 13 janar 2022 Në ora: 17:45
Foto ilustrim

Një shtesë prej 1.000 personeli shëndetësor ushtarak do të vendosen në gjashtë shtete të SHBA-së për të ndihmuar spitalet e mbingarkuar nga rritja e rasteve të COVID-19 të lidhura me variantin omicron, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Ekipet prej shtatë deri në 25 mjekë ushtarakë, infermierë dhe personel tjetër do të fillojnë të mbërrijnë në Michigan, New Jersey, New Mexico, New York, Ohio dhe Rhode Island javën e ardhshme për të ndihmuar ambulancat dhe për të mundësuar stafin e spitalit të vazhdojë të kujdeset për të tjerët, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Biden do të diskutojë mbi përgjigjen e administratës së tij ndaj COVID-19, së bashku me sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin dhe shefin e Agjencisë Federale të Menaxhimit të Emergjencave, Deanne Criswell.

"Kërkesa numër një është ende staf," tha Criswell për CNN, duke shtuar se shtetet e tjera ka të ngjarë të kenë nevojë të rekrutojnë mjekë dhe infermierë ushtarakë dhe të tjerë federalë për të luftuar COVID-19 dhe sëmundje të tjera ndërsa omicron përhapet në të gjithë vendin.

Administrata Biden ka vendosur ekipe federale që nga korriku për të luftuar variantin delta. Në dhjetor, Biden urdhëroi Austin të përgatiste 1000 anëtarë shtesë të forcës mjekësore dhe dërgoi më shumë se 100 personel mjekësor federal në Arizona, Indiana, Michigan, New Hampshire, Vermont dhe Wisconsin.

Numri i personave të shtruar në spital të infektuar me COVID arriti kulmin këtë javë pasi u rrit vazhdimisht që nga fundi i dhjetorit, sipas Reuters, ndërsa omicron ka marrë dominimin nga delta si varianti dominues.

Mesatarisht, javën e kaluar ka pasur 133.871 shtrime me COVID në SHBA, tregojnë të dhënat.

Rritja ka tensionuar sistemet shëndetësore dhe ka detyruar disa shtete të anulojnë operacionet jo emergjente. Omicron jo vetëm që shkakton rritje të rasteve, por prek edhe punëtorët që janë të ekspozuar ndaj virusit.

Disa shtete kanë shpallur tashmë një gjendje të jashtëzakonshme për të lehtësuar rregulloret dhe për të liruar fonde për të luftuar rritjen e të infektuarve.

Deri më tani, 847.664 njerëz kanë vdekur nga COVID-19 në SHBA, dhe gjithsej 63.268.225 raste janë raportuar ndërsa pandemia hyn në vitin e tretë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat