Presidenti Biden shpreh mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën teksa falënderon punonjësit që ndihmojnë në prodhimin e Javelin

Amerika

Presidenti Biden shpreh mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën teksa falënderon punonjësit që ndihmojnë në prodhimin e Javelin

Nga: M.H. Më: 3 maj 2022 Në ora: 22:44
Presidenti Biden shtrëngon duart me një punonjës në fabrikën e prodhimit të Lockheed Martin në Troy, Alabama, të martën.

Presidenti i SHBA Joe Biden udhëtoi të martën në një fabrikë prodhuese të Lockheed Martin në Troy, Alabama për të promovuar përpjekjet e SHBA-së për të mbështetur Ukrainën ndërsa falënderoi qindra punonjës në fabrikën ku Javelins që SHBA po i ofron Ukrainës janë përfunduar.

Biden i cilësoi punëtorët e Lockheed-it si qendrorë në luftën për demokraci, shkruan CNN, përcjell "Bota sot".

"Doja të zbrisja në Alabama për t'u siguruar që populli amerikan e di... punën që ky objekt po bën në mbështetje të luftës së Ukrainës për liri," tha ai, duke shtuar, "Erdha të them faleminderit, faleminderit, faleminderit ju.

SHBA po “udhëheqë” përpjekjet, tha ai, për të ndihmuar ukrainasit të mbrohen mes sulmeve të vazhdueshme të Rusisë dhe krimeve të luftës, dhe puna e punonjësve amerikanë të Lockheed Martin e bën të mundur këtë. Dhe në shumë raste, shtoi ai më vonë, ata "po bëjnë budallenj me ushtrinë ruse".

Presidenti tha se kjo është një "pikë kthese në histori", duke iu referuar besimit të tij se bota është në një betejë midis autokracive dhe demokracive, një qiramarrës qendror i presidencës së tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat