Sulmuesi në Bufalo ka shënjestruar “qëllimshëm” afrikano-amerikanë

Amerika

Sulmuesi në Bufalo ka shënjestruar “qëllimshëm” afrikano-amerikanë

Më: 16 maj 2022 Në ora: 11:29
Policia në qytetin Bufalo në Nju Jork.

Burri që dyshohet se ka vrarë 10 njerëz në një dyqan në qytetin Bufalo të Nju Jorkut, ka qenë në kërkim të zonave me popullsi afrikano-amerikane, kanë thënë autoritetet.

I dyshuari, Payton Gendron, 18-vjeçar, ka udhëtuar më shumë se 320 kilometra për të kryer sulmin, ka thënë policia.

Sulmi i 14 majit është duke u hetuar si akt i ekstremizmit të dhunshëm me motive racore.

Kryetari i qytetit Bufalo, Byron Brown, ka thënë se i dyshuari ka synuar “të marrë jetët e sa më shumë afrikano-amerikanëve”.

Në mesin e amerikanëve ka pyetje se si ka arritur të kryejë sulmin i dyshuari, kur veçse ka qenë në radar të autoriteteve.

Gendron ka kërcënuar për të shtëna me armë zjarri në shkollën e tij të mesme në qershor të vitit të kaluar, ka thënë një zyrtar për zbatim të ligjit.

Ai më pas u është nënshtruar kontrolleve për shëndetin mendor.

Në një dokument me 180 faqe, autor i të cilit besohet se është Gedron, ai e ka përshkruar veten si fashist dhe supremcist të bardhë.

Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James, ka thënë se zyra e saj do të fokusohet në materialin për ekstremizmin, të publikuar online.

“Kjo gjë është kryer nga një individë i sëmurë, i cili është nxitur nga doza të përditshme të urrejtjes”, ka thënë ajo.

Sipas policisë, nga 13 njerëz të qëlluar me armë zjarri, 11 kanë qenë afrikano-amerikanë

Në mesin e të vrarëve ka qenë një burrë, i cili ka shkuar të blejë ëmbëlsirë për ditëlindjen e djalit të tij dhe një grua, e cila ka shkuar të furnizohet me ushqim, pasi ka vizituar burrin në një shtëpi kujdesi./REL

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat