Vdekjet e emigrantëve nga Teksasi: Meksika fajëson varfërinë dhe krizën kufitare të ShBA-së

Amerika

Vdekjet e emigrantëve nga Teksasi: Meksika fajëson varfërinë dhe krizën kufitare të ShBA-së

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 19:41
Foto ilustrim

Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, ka thënë se varfëria dhe dëshpërimi kanë quar në vdekjen e të paktën 50 emigrantëve të braktisur në një kamion të Teksasit.

Po ashtu, ai për vdekjen e fajësoi trafikimin dhe mungesën e kontrollit në kufi me ShBA-në.

Nga personat e gjallë u gjetën, përfshirë katër fëmijë, u dërguan në spital. Të mbijetuarit ishin të lodhur dhe me temperaturë.

San Antonio, i cili është 250 kilometra nga kufiri ShBA-Meksikë, është një rrugë kryesore tranziti për kontrabandistët e njerëzve.

Trafikantët e qenieve njerëzore shpesh përdorin kamionë për të transportuar emigrantë pa dokumente, që i takojnë në zona të largëta pasi të kenë arritur të kalojnë në Shtetet e Bashkuara.

“Ata kishin familje…dhe po përpiqeshin të gjenin një jetë më të mirë”, tha kryebashkiaku i San Antonio, Ron Nirenberg. “Nuk është asgjë më pak se një tragjedi e tmerrshme njerëzore”, shkruan BBC

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat