​Biden mbështet marrëveshjen që lejon Finlandën e Suedinë të hyjnë në NATO

Amerika

​Biden mbështet marrëveshjen që lejon Finlandën e Suedinë të hyjnë në NATO

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 23:44
Joe Biden

Presidenti i SHBA-së Joe Biden mbështeti një marrëveshje që do të lejonte Suedinë dhe Finlandën të anëtarësoheshin në NATO dhe ndihmoi në arritjen e një marrëveshjeje në prapaskenat e negociatave të vendeve nordike me Turqinë, tha sot një zyrtar i lartë amerikan.

Turqia ka ndaluar së kundërshtuari hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO përpara samitit vjetor të aleancës në Madrid. Zyrtari, i cili foli me gazetarët në kushte anonimiteti, tha se Biden foli me presidentin turk Recep Tayyip Erdogan për NATO-n më herët të martën me kërkesë të dy vendeve.

Zyrtari tha se marrëveshja do të lejonte aleancën prej 30 anëtarësh të zgjerohej dhe të përfaqësonte një "ndryshim të rëndësishëm në siguri".

Turqia nuk ka këmbëngulur që kërkesat e saj për avionë të avancuar ushtarakë amerikanë të përfshihen në negociata, tha zyrtari. Biden dhe Erdogan pritet të takohen në margjinat e samitit të NATO-s të mërkurën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat