Gati gjysma e amerikanëve thonë se ndaj ish Presidentit Trump duhen ngritur akuza

Amerika

Gati gjysma e amerikanëve thonë se ndaj ish Presidentit Trump duhen ngritur akuza

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 15:33
Donald Trump

Një sondazh i ri tregon se rreth gjysma e amerikanëve thonë se ish-Presidenti Donald Trump duhet të akuzohet për rolin e tij në sulmin e 6 janarit ndaj Kapitolit të Shteteve të Bashkuara. Ndërkohë, anëtarja republikane e komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve, që po heton ngjarjet e 6 janarit, Liz Cheney e quajti Donald Trumpin të rrezikshëm dhe të paarsyeshëm, ndërsa akuzoi udhëheqësit e tjerë republikanë se po e mbështesin atë.

Sipas sondazhit të realizuar nga Qendra Kërkimore për Çështjet Publike e agjencisë së lajmeve Associated Press (AP-NORC), 48 për qind e amerikanëve besojnë se zoti Trump duhet të mbahet përgjegjës për atë që ndodhi gjatë sulmit të dhunshëm e vdekjeprurës në Kapitol.

“Sondazhi tregon se gjysma e amerikanëve të rritur mendojnë se Donald Trumpi duhet të akuzohet për një krim, për rolin e tij në atë që ndodhi më 6 janar. Rreth një e treta mendojnë se ai nuk duhet të akuzohet dhe rreth 20 për qind nuk kanë ndonjë qëndrim”, thotë Hannah Fingerhut nga agjencia Associated Press.

Sipas anketës “shumica e demokratëve thonë se Trumpi ishte përgjegjës për ngjarjet në Kapitol më 6 janar”. Nga ana tjetër, vetëm 10 për qind e republikanëve mendojnë se Trumpi duhet të akuzohet për një krim, por 41 për qind e republikanëve mendojnë se ai është pjesërisht përgjegjës për ngjarjet e asaj dite.

Anketimet u kryen pas pesë seancave të para publike nga komisioni i Dhomës së Përfaqësuesve që po heton ngjarjet e 6 janarit dhe para dëshmisë dramatike në seancën e së martës, të ish-ndihmëses së Shtëpisë së Bardhë, Cassidy Hutchinson.

"Nuk shohim ndryshime të mëdha në opinionin rreth ngjarjeve të 6 janarit që nga dhjetori. 58 për qind e amerikanëve thonë se zoti Trump ka shumë përgjegjësi për ngjarjet e asaj dite, ngjashëm me përqindjen e dhjetorit. Megjithatë, sondazhi u bë para seancës së papritur dëgjimore këtë javë që zbuloi më shumë fakte që e lidhin ish-presidentin me dhunën në Kapitol dhe do të ketë seanca dëgjimore shtesë në korrik, thotë zonja Fingerhut.

Dëshmia e së martës e zonjës Hutchinson duket se është prova kryesore e komisionit për ta lidhur ish presidentin me një krim federal. Zonja Hutchinson i tha komisionit hetimor se ish-Presidenti Donald Trump ishte informuar se mes përkrahësve të tij në tubim kishte njerëz të armatosur. Zoti Trump e nxiti turmën të shkonte drejt Kapitolit dhe donte të shkonte edhe vetë me ta, por nuk u lejua nga agjentët e Shërbimit Sekret.

Ndërkohë, ligjvënësja Liz Cheney, një nga dy republikanët në komisionin e Dhomës së Përfaqësuesve, që po heton sulmin ndaj Kapitolit, tha se ish Presidenti Donald Trump është një kërcënim i brendshëm, me të cilin Shtetet e Bashkuara nuk janë përballur kurrë në të kalurën.

Gjatë një fjalimi të martën në bibliotekën presidenciale Ronald Regan në Kaliforni, ajo shpjegoi arsyet pse e sheh ish presidentin Trump kaq të rrezikshëm.

“Një ish president që po përpiqet të zhbëjë themelet e republikës tonë kushteteuse. Ai po ndihmohet nga udhëheqësit republikanë dhe përfaqësues të zgjedhur, të cilët e kanë bërë veten peng të këtij njeriu të rrezikshëm dhe të paarsyeshëm”, tha zonja Cheney.

Zoti Trump e ka kritikuar ashpër komisionin hetimor, të përbërë nga shtatë demokratë dhe dy republikanë, duke thënë se ai është i njëanshëm.

Ish presidenti e ka kritikuar hetimin si të padrejtë dhe shumica e republikanëve të Kongresit thonë se i shohin rezultatet e hetimit të komisionit, si të paligjshme./VOA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat