Shtëpia e Bardhë evakuohet pjesërisht pasi një dron u fut në “zonën e kufizuar”

Amerika

Shtëpia e Bardhë evakuohet pjesërisht pasi një dron u fut në “zonën e kufizuar”

Më: 28 shtator 2022 Në ora: 17:46
Shtëpia e Bardhë

Shtëpia e Bardhë u evakuua pjesërisht herët në mëngjes të mërkurën, pasi një dron thuhet se hyri në një zonë të kufizuar, duke bërë që agjentët e Shërbimit Sekret të kryenin një “spastrim”.

Sipas Newsweek, North Lawn u evakuua si masë paraprake dhe u vendos një bllokim, por u hoq jo shumë kohë më pas, pa asnjë lëndim të raportuar nga incidenti.

Anthony Guglielmi, shefi i komunikimit për Shërbimin Sekret të SHBA, shpjegoi situatën në Twitter të mërkurën dhe falënderoi njerëzit për mbështetjen e tyre ndërsa agjencia kryente punën e saj.

“Divizioni i Uniformuar i Shërbimit Sekret dhe ekipet e sigurisë teknike kryen spastrime paraprake pasi një dron kaloi në një zonë të kufizuar pranë Shtëpisë së Bardhë”, shkroi Guglielmi.

“Faleminderit të gjithëve për informacionin dhe mbështetjen pasi agjentët dhe oficerët punojnë për të vlerësuar situatën”, tha ai.

Siç thekson Newsweek, nuk është e pazakontë që Shërbimi Sekret të marrë masa paraprake siç janë bllokimet ose evakuimet gjatë incidenteve si ai i mëngjesit të së mërkurës.

Në qershor, presidenti Joe Biden dhe gruaja e tij, zonja e parë Jill Biden, u evakuuan për pak kohë nga rezidenca e tyre në Rehoboth Beach, Delaware pasi një aeroplan i vogël hyri gabimisht në hapësirën ajrore të kufizuar.

Aeroplani u shoqërua jashtë zonës së ndaluar dhe çifti Biden mundën të ktheheshin në shtëpi.

Incidente të ngjashme kanë ndodhur në Shtëpinë e Bardhë në të kaluarën.

Në maj të vitit 2016 ndërtesa u mbyll pasi një burrë i armatosur që po i afrohej një postblloku u qëllua nga një agjent i Shërbimit Sekret.

Ish-presidenti Barack Obama ishte në detyrë në atë kohë, por ai nuk ishte në kompleksin e Shtëpisë së Bardhë gjatë incidentit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat