“Ose duhet të notosh ose të mbytesh”

Amerika

“Ose duhet të notosh ose të mbytesh”

Nga: H.O. Më: 30 shtator 2022 Në ora: 06:59
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një grua nga Orlando dhe nëna e saj 72-vjeçare thonë se u detyruan të notonin nga dritarja e shtëpisë së tyre për të kërkuar ndihmë.

“Ose duhet të notosh ose të mbytesh”, tha gruaja për CBS News, partnerët e BBC-së në SHBA.

Ndërkohë, një banor i qytetit port pranë Fort Myers, Tom Johnson, 54 vjeç, tha se shtëpia e tij nuk ishte dëmtuar, por fqinjët e tij nuk ishin aq me fat.

Isha i frikësuar sepse nuk e kam kaluar kurrë këtë”, tha ai për AFP.

"Ishin vetëm tingujt më të tmerrshëm me mbeturina që fluturonin kudo, dyer që fluturonin jashtë."

Fqinja e tij, Janelle Thil, 42 vjeçe, gjithashtu notoi drejt sigurisë pasi apartamenti i saj në katin e parë filloi të përmbytet.

“Ata morën qentë e mi dhe më pas unë u hodha nga dritarja dhe notova”, tha Thil.

Kur u kthye në shtëpi, ajo hapi derën e përparme dhe "duhej të priste rreth pesë minuta që të dilnin të gjithë ujërat e përmbytjes".

"Unë e doja shtëpinë time," tha ajo. "Por unë jam gjallë dhe kjo është ajo që ka rëndësi."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat