Vala mashtruese lë një të vdekur dhe disa të plagosur në lundrim drejt Antarktikut

Amerika

Vala mashtruese lë një të vdekur dhe disa të plagosur në lundrim drejt Antarktikut

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 10:24
Një valë e papritur dhe e madhe goditi anijen e lundrimit pranë Ushuaia, Argjentinë

Një "valë mashtruese" goditi një anije lundrimi Viking që po shkonte drejt Antarktidës, duke rezultuar në vdekjen e një pasagjeri dhe plagosjen e katër të tjerëve. Një valë e papritur dhe e madhe goditi anijen e lundrimit pranë Ushuaia, Argjentinë, të martën në orën 22:40 me kohën lokale, duke shkaktuar dëme të lehta në Viking Polaris, një anije 665 këmbë e gjatë, thuhet në një njoftim për shtyp të enjten nga Viking.

 Sipas insider, një valë e papritur dhe e madhe goditi anijen e lundrimit pranë Ushuaia, Argjentinë, të martën në orën 22:40 me kohën lokale, duke shkaktuar dëme të lehta në Viking Polaris, një anije 665 këmbë e gjatë, thuhet në një njoftim për shtyp të enjten nga Viking. Vala theu disa xhama të anijes ku njëri prej tyre goditi për vdekje një grua 62-vjeçare, ndërkohë sipas njoftimit për shtyp, katër pasagjerë të tjerë kishin "lëndime të rrezikshme për jetën".

"Me pikëllim të madh konfirmuam se një mysafir ndërroi jetë pas incidentit. Ne kemi njoftuar familjen e të ftuarit dhe kemi ndarë ngushëllimet tona më të thella", thuhet në njoftimin për shtyp. 

Viking është duke punuar për të kthyer pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit në shtëpi, shtoi njoftimi. Nisja e radhës e anijes në rajon, e planifikuar për 5-17 dhjetor dhe e quajtur "Antarctic Explorer", është anuluar.

"Ne menduam nëse goditëm një ajsberg. Dhe nuk ka ajsbergë këtu, por kështu u ndje. Gjithçka ishte mirë derisa vala goditi, dhe ishte thjesht e papritur. Tronditëse," tha Suzie Gooding, një pasagjere në anije.

'Valët mashtruese', të referuara gjithashtu si "valë të çuditshme", "valë vrasëse" dhe "valë stuhie ekstreme", mund të jenë të paparashikueshme, sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës. NOAA thotë se shkaqet e sakta të valëve janë ende duke u hulumtuar, por shton se valët mashtruese janë të rralla dhe të rrezikshme, ndonjëherë duken si "mure uji" dyfishi i madhësisë së valëve në zonë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat