Blinken: SHBA së shpejti do të jetë në gjendje t’i quajë Suedinë e Finlandën aleate të NATO-s

Amerika

Blinken: SHBA së shpejti do të jetë në gjendje t’i quajë Suedinë e Finlandën aleate të NATO-s

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 20:03
Antony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken shprehu besimin e tij sot se Shtetet e Bashkuara së shpejti do të jenë në gjendje t'i quajnë Suedinë dhe Finlandën aleate të NATO-s.

Në të njëjtën kohë, Blinken shtoi se shqetësimet e Turqisë në lidhje me hyrjen e këtyre dy vendeve në Aleancë po shqyrtohen gjithashtu.

Sekretari amerikan i Shtetit tha se këto dy vende tashmë janë duke u integruar në punën e Aleancës.

Deklarimet ai i tha në konferencën për shtyp pas takimeve në Departamentin e Shtetit me kolegët suedezë dhe finlandezë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat