Rritja e çmimit të vezëve, zyrtarët amerikanë: Rriten përpjekjet për t’i kontrabanduar ato nga Meksika

Amerika

Rritja e çmimit të vezëve, zyrtarët amerikanë: Rriten përpjekjet për t’i kontrabanduar ato nga Meksika

Më: 22 janar 2023 Në ora: 21:37
Foto ilustrim

Çmimet e larta po nxisin një rritje të përpjekjeve për të sjellë vezë në SHBA nga Meksika, sipas zyrtarëve kufitarë.

Zyrtarët në zyrën e doganave dhe mbrojtjes së kufirit në San Diego kanë parë një rritje të numrit të përpjekjeve për të sjellë vezët përtej kufirit SHBA-Meksikë, sipas një postimi në Twitter nga drejtoresha e operacioneve në terren Jennifer De La O.

“Zyra në terren në San Diego ka vënë re së fundmi një rritje të numrit të vezëve të kontrabnduara në portet tona të hyrjes”, shkroi De La O në postimin e së martës në Twitter. “Si kujtim, vezët e paziera ndalohen të hyjnë nga Meksika në SHBA Dështimi për të deklaruar artikujt bujqësor mund të rezultojë në gjoba deri në 10,000 dollarë.”Sjellja e vezëve nga Meksika në SHBA është e paligjshme për shkak të rrezikut të gripit të shpendëve dhe sëmundjes Newcastle, një virus ngjitës që prek zogjtë, sipas Doganës dhe Mbrojtjes së Kufirit.

Në një deklaratë të dërguar me email për CNN, specialistja e çështjeve publike të Doganave dhe Mbrojtjes së Kufirit, Gerrelaine Alcordo, ia atribuoi rritjen e tentativës për kontrabandë të vezëve kostos së lartë të vezëve në SHBA. Një shpërthim masiv i gripit vdekjeprurës të shpendëve midis tufave të pulave amerikane ka bërë që çmimet e vezëve të rriten në qiell, duke u rritur me 11.1% nga nëntori në dhjetor dhe 59.9% në vit, sipas Byrosë së Statistikave të Punës.

Rritja është raportuar në vendkalimin Tijuana-San Diego si dhe në “lokacione të tjera kufitare jugperëndimore”, tha Alcordo.Në pjesën më të madhe, udhëtarët që sjellin vezë i kanë deklaruar vezët gjatë kalimit të kufirit.

Në disa incidente, udhëtarët nuk i deklaruan vezët e tyre dhe produktet u zbuluan gjatë kontrollit. Në ato raste, vezët u kapën dhe udhëtarët morën një gjobë prej 300 dollarësh, shpjegoi Alcordo.

“Dënimet mund të jenë më të larta për shkelësit e përsëritur ose importet me madhësi komerciale,” shtoi ai.

Alcordo theksoi rëndësinë e deklarimit të të gjitha produkteve ushqimore dhe bujqësore gjatë udhëtimit.

“Ndërsa shumë artikuj mund të jenë të lejueshme, është më mirë t’i deklaroni ato për të shmangur gjobat dhe gjobat e mundshme nëse ato konsiderohen të ndaluara,” tha ai. “Nëse deklarohen dhe konsiderohen të ndaluara, ato mund të braktisen pa pasoja. Nëse ato janë të padeklaruara dhe më pas zbulohen gjatë një provimi, udhëtari do t’i nënshtrohet gjobave.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat