Tragjedi në familje, 3-vjeçarja qëllon me pushkën e të atit motrën e saj 4-vjeçare

Amerika

Tragjedi në familje, 3-vjeçarja qëllon me pushkën e të atit motrën e saj 4-vjeçare

Më: 13 mars 2023 Në ora: 19:35
Policia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku një vajzë 3-vjeçare qëlloi për vdekje motrën e saj 4-vjeçare me armë zjarri.

Sipas policisë lokale, mësohet se ngjarja ka qenë aksidentale, por e parandalueshme. Gjithçka ka ndodhur gjatë një feste familjare në Hjuston mbrëmjen e së dielës.

Në një moment të caktuar, fëmijët kanë shkuar në njërën prej dhomave të shtëpisë, kanë marrë pushkën dhe kanë nisur të luajnë, pa u vënë re nga prindërit.

Në këtë moment, vajza e vogël e familjes tërheq këmbëzën e armës dhe vret në vend të motrën, ndërsa prindërit e kanë marrë vesh vetëm kur kanë dëgjuar të shtënën dhe janë ngjitur në dhomë, ku gjetën në dysheme të pajetë vajzën e madhe, transmeton a2news.

Vrasjet aksidentale mes fëmijëve janë shtuar shumë së fundmi në Shtetet e Bashkuara, duke ngritur një shqetësim të madh në popullatë në lidhje me lejen e marrjes së armëve dhe mënyrën e mbajtjes së tyre.

Akademia Amerikane e Pediatrisë rekomandon që pronarët e armëve t’i mbajnë armët e tyre të mbyllura dhe të shkarkuara, me municion të mbyllur në një kasafortë të veçantë, që të mos arrihen në asnjë formë nga fëmijët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat