SHBA fut në listën e zezë tre persona nga Bosnja dhe Hercegovina

Amerika

SHBA fut në listën e zezë tre persona nga Bosnja dhe Hercegovina

Më: 15 mars 2023 Në ora: 17:01
Antony Blinken

“Lista e zezë” e Shteteve të Bashkuara të Amerikës u shtua edhe për tre persona.

Kështu ka njoftuar sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken.

Blinken edhe detaje rreth emrave të cilat SHBA-ja i ka futur në “Listën e zezë”.

Ai tha se këta persona i kanë minuar institucionet e BeH-së, kanë penguar zbatimin e Marrëveshjes së Dejtonit dhe kanë kontribuar në shpërndarjen ndërkombëtare të drogave.

Tre emrat që SHBA-ja i ka renditur në këtë listë janë:

Ish-drejtori i Shërbimit Inteligjent, Osman Mehmedagiq.

Ai thuhet se ka keqpërdorur një kompani telekomunikacioni në të mirë të partisë së tij SDA. Po ashtu thuhet se i njëjti bashkëpunuar me rrjete kriminale për pasurime personale dhe partiake.

Tjetri është Dragan Stankoviq, Drejtor i Administratës për Çështjet Gjeodezike dhe Pronësore në Republikën Serbe të Bosnjës. Stankoviq thuhet se ka bërë përpjekje flagrante për të uzurpuar pronat shtetërore në Bosnjë duke shkelur Kushtetutën.

E i treti që është vendosur një nga trafikantët e drogës më famëkeq.

Edin Gacanin është i përfshirë në pastrim parash dhe është i lidhur me Grupin e Krimit të Organizuar Kinahan, i cili më parë ishte caktuar nga Thesari për rolin e tij si një organizatë e rëndësishme kriminale transnacionale.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat