Çdo cigare kanadeze së shpejti do të ketë një paralajmërim për rrezikun shëndetësor

Amerika

Çdo cigare kanadeze së shpejti do të ketë një paralajmërim për rrezikun shëndetësor

Më: 1 qershor 2023 Në ora: 10:34
Foto ilustrim

Kanadaja së shpejti do të shtypë “paralajmërimet direkte” në cigare në një lëvizje të parë botërore, njoftoi agjencia shëndetësore e vendit.

Paketimi i ri do të ketë një paralajmërim në çdo cigare me fraza të tilla si: “Cigaret shkaktojnë kancer” dhe “Helm në çdo thithje tymi”.

Rregullorja do të hyjë në fuqi më 1 gusht, tha Health Canada, shkruajnë mediat e huaja.

Kjo është pjesë e një përpjekjeje për të reduktuar përdorimin e duhanit në Kanada në më pak se 5% deri në vitin 2035.

Në një njoftim të mërkurën, Health Canada tha se rregulloret e reja “do ta bëjnë praktikisht të pamundur shmangien e paralajmërimeve shëndetësore” për produktet e duhanit.

Agjencia shëndetësore parashikon që deri në prill të vitit 2025, shitësit me pakicë në Kanada do të mbajnë vetëm produkte të duhanit që përmbajnë etiketat e reja paralajmëruese direkt në cigare.

Masa thuhet se vjen pas një periudhe 75-ditore konsultimi publik që filloi vitin e kaluar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat