Raste të shumta të foshnjave të lindura me sifilis në SHBA

Amerika

Raste të shumta të foshnjave të lindura me sifilis në SHBA

Më: 21 shtator 2023 Në ora: 16:09
Foto ilustrim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përjetojnë një valë alarmante të sifilisit kongjenital tek foshnjat e lindura me infeksion midis viteve 2016 dhe 2022.

Numri i foshnjave të lindura me infeksion në Misisipi u rrit nga 10 në vitin 2016 në 110 në 2022.

Sifilisi është një infeksion bakterial i transmetueshëm seksualisht kurse sifilisi kongjenital ndodh kur një nënë e infektuar ia kalon sëmundjen foshnjës së saj të palindur.

“Kjo lloj pasqyre që e kemi parë në vend, por si shumë gjëra të tjera, për shkak të pabarazive tona shëndetësore në Misisipi, tendencat negative në të gjithë vendin priren të përqendrohen në shtetin tonë”, tha studiuesi i lartë Dr. Thomas Dobbs , dekan i Shkollës së Shëndetit të Popullësisë në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Misisipit në Jackson.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat