Ministria e Jashtme meksikane: Ka një krizë në kufirin mes Meksikës dhe SHBA-së

Amerika

Ministria e Jashtme meksikane: Ka një krizë në kufirin mes Meksikës dhe SHBA-së

Më: 30 shtator 2023 Në ora: 09:59
Foto ilustrimAlicia Barsena

Ka pasur një “krizë” në kufirin midis Meksikës dhe SHBA-së, tha Ministrja e Jashtme meksikane Alicia Barsena në një konferencë për shtyp në Uashington.

Ajo shtoi se Meksika po kërkon të kryejë “kthimin e asistuar” të emigrantëve nga Ekuadori, Venezuela dhe Kolumbia në ato vende, përveç fluturimeve tashmë ekzistuese të dëbimit në Guatemalë, Honduras dhe El Salvador, raporton Reuters.

Barsena foli për mediat pasi foli me Sekretarin Amerikan të Shtetit Anthony Blinken dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë amerikane.

Një numër i madh emigrantësh kanë mbërritur në kufirin jugor të SHBA javët e fundit, duke shkaktuar kontrolle të shtuara të sigurisë në kufi, gjë që nga ana tjetër ka çuar në ndërprerje në kanalet tregtare.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat