Padia civile për mashtrim rrezikon karrierën prej biznesmeni të Donald Trump

Amerika

Padia civile për mashtrim rrezikon karrierën prej biznesmeni të Donald Trump

Më: 2 tetor 2023 Në ora: 11:45
Donald Trump

Vetëm disa milje në jug të Trump Tower në New York City, një gjykatës të hënën do të dëgjojë akuzat për mashtrim brenda organizatës Trump në një gjyq që mund të detyrojë Donald Trump dhe biznesin e tij familjar të paguajë qindra miliona dollarë dëmshpërblim dhe që tashmë ka kërcënuar se do t’i japë fund karrierës së tij në qytetin ku filloi.

Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James, ka akuzuar Trump për mashtrim nga viti 2011 deri në vitin 202. Bazuar në hetimin tre-vjeçar, James tha se Trump i detyrohet të paktën 250 milionë dollarë për mashtrim.

Gjatë hetimit tre-vjeçar, James zbuloi se Trump kishte rritur vlerën e 23 pronave dhe aseteve të tij në shumën prej qindra miliona apo edhe miliarda dollarësh.

Trump i përdori këto për të marrë kredi të favorshme dhe për të bërë që vlera e tij neto të duket më e lartë se sa ishte në të vërtetë. Trump tha se do të dalë në gjykatë të hënën.

“Unë do të shkoj në gjykatë nesër në mëngjes për të luftuar për emrin dhe reputacionin tim,” tha ai në llogarinë e tij në Truth Social të dielën.

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë të Nju Jorkut, Arthur Engoron, i cili kryeson çështjen, do të jetë i vetmi vendimtar. Për shkak se ky është një gjyq civil, Trump nuk do të dërgohet në burg nëse shpallet fajtor dhe as nuk duhet të paraqitet në gjykatë.

Ndërsa Trump dhe tre nga fëmijët e tij, përfshirë Ivanka Trump, janë në listën e dëshmitarëve, është e paqartë nëse ata do të thirren për të dëshmuar. Edhe nëse thirren, ata mund të zgjedhin të mos paraqiten, megjithëse gjyqtari mund ta përdorë atë kundër tyre kur të marrë vendimin.

Gjyqi është planifikuar të zgjasë deri më 22 dhjetor, megjithëse ka të ngjarë të mos zgjasë aq gjatë përderisa vendimi paraprak i gjykatësit zgjidh një çështje kryesore: nëse Trump ka kryer vërtet mashtrim.

Tani çështja është fokusuar se sa do të duhet të paguajë për të.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat